Adıyaman
+19°C

Yük.: +20°

Düş.: +10°

Cu, 27.05.2016

Haberler


06

TOBB Tahkim Divanı Birlik merkezinde bir araya geldi. Toplantıda Divanın gündemde yer alan konuları değerlendirildi.​ Tahkimin iyileştirilmesinin değerlendirildiği toplantıda, TOBB’un uluslararası tahkim merkezlerinin kurulmasındaki çalışmaları ve TOBB Tahkiminde devam eden davalar hakkında Hukuk Müşavirliği tarafından bilgilendirme yapıldı.

Toplantıya katılan ATSO Başkanı Mustafa Uslu, Tahkim Divanının adli yargıya bir alternatif olduğuna dikkat çekerek; “Tahkim, bir hukuki uyuşmazlığın, devlet yargısına başvurmadan, genellikle uyuşmazlığın taraflarınca belirlenen ve hakem olarak adlandırılan bağımsız özel kişiler eliyle nihai olarak karara bağlandığı ve verilen kararın bağlayıcı olduğu, adli yargıya alternatif bir yargı yoludur. Bugün, ekonomik yönden gelişmiş ülkelerde ticari uyuşmazlıkların çözüm yolu olarak adli yargı (mahkemeler) yerine tahkim tercih ediliyor. Bunun nedeni, tahkimin, mahkeme yargılamasına göre kesin gizlilik içerisinde, tercih edilen tahkim kuralları çerçevesinde, o uyuşmazlık için atanmış konusunun uzmanı/uzmanları tarafından daha ucuz ve daha hızlı şekilde sonuçlandırılmasıdır. Bu çerçevede, TOBB Tahkimi, modern kuralları ile gerek Türk firmalarının kendi aralarında, gerek Türk firmaları ile yabancı firmalar arasında, gerekse yabancı firmaların kendi aralarında iktisadi, ticari veya sınaî alanda çıkan anlaşmazlıkların tahkim yoluyla çözümünü sağlayan bir tahkim merkezidir.

TOBB Tahkimi, ticari ve sınaî ihtilafların TOBB Tahkim Kuralları çerçevesinde bağımsız ve konusunun uzmanı hakem kurulları tarafından süratle, güvenle ve adaletle hallini gerçekleştirmekte olup, listesinde bulunan tecrübeli ve alanlarında uzman olan hakemleri, tahkim gider ve hakem ücretleri ile aynı düzeyde faaliyette bulunan uluslararası diğer merkezlere göre daha uygun bir hizmet sunuyor”

Okunma Sayısı: 1185
resim
Yazdır