Adıyaman
+19°C

Yük.: +20°

Düş.: +10°

Cu, 27.05.2016

Haberler


11

Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Uslu, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün katıldığı istişare toplantısında söz alarak sanayicilerin yaşadığı sıkıntıları dile getirdi.

Türkiye Petrollerinde düzenlenen istişare toplantısında bürokratlarla sanayiciler bir araya geldi. Sanayiciler adına söz alan ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Uslu, Bakan Faruk Özlü’ye sanayicilerin sorunlarını birebir aktardı.

Başkan Uslu konuşmasında: ‘Mermer İhtisas OSB için teşekkür ediyoruz ama 1.5 milyon hesapta paranın olması konuşuldu. 1.5 milyon TL kaynağın sizin tarafınızdan aktarılmasını talep ediyoruz. İlimiz yılda 287 gün güneş gören bir il. Dolayısıyla HES ve GES için önemli bir coğrafyada yer alıyoruz. Türkiye yılda 57 milyar dolar enerjiye para veren bir ülke. Bu GES’lerin yayılması ciddi manada trafoların kurulması gerekiyor. Sizlere ciddi manada iş düşüyor.  Biz kendi elektriğimizi üretelim dışa bağımlılıktan kurtulalım. Sizin ve hükümetinizin üzerinde durduğu millileşelim yerlileşelim diye mera diye tarım dışı kullanılan yerlere GES’lerin yapılmasını hususunda sizlere önemli bir görev düşüyor. Geçtiğimiz hafta Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı yerli otomobil konusuyla ilgili sizinde bakanlığınızın bünyesinde ülkemizde çok önemli yerli otomobil kurulması hepimizi heyecanlandırdı. Bu konuda Adıyaman’da biz sanayiciler için eğer böyle bir imkan oluşursa en azından tekstille ilgili kısımlarını biz üretmek isteriz. Yerli otomobilde kullanılacak izolasyonla ilgili bezin üretimine biz hazırız bununda desteğini sizlerden bekliyoruz. Cazibe Merkeziyle ilgili Adıyaman’dan 120 tane dosya verilmiş. Cazibe Merkezi şu an ne aşamada öğrenmek istiyoruz? 6. Bölge diye biz hep söylüyoruz. Ancak biz sadece Adıyaman olarak 5. Bölgede yatırım yapılmak istenen sektörlere yatırım yaparsak 6. Bölge statüsünden yararlanabiliyoruz. Örnek vermek gerekirse bir sanayici Adıyaman’da bu sıkıntılı süreçte örgü fabrikası kuruyor yani 1.5 milyonluk yatırım emek-yoğun bir sektör  ama yararlanamıyor. İşsizlik noktasında Adıyaman Türkiye’nin yüksek illerinden birisidir. Bu tür şeylerinde bu kapsama girmesini sizlerden istirham ediyoruz’’

 

Okunma Sayısı: 1412
resim
Yazdır