Adıyaman
+19°C

Yük.: +20°

Düş.: +10°

Cu, 27.05.2016

Haberler


12

Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Uslu, Başbakan Binali Yıldırım’ın açıkladığı ve Adıyaman’ında içinde yer aldığı Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Cazibe Merkezleri Programı toplantısına katıldı.

Ekonomi Koordinasyon Kurulu Toplantısı Adıyaman Valisi Abdullah Erin Başkanlığında gerçekleştirilerek, Başbakanımız Binali Yıldırım’ın Diyarbakır’da açıkladığı ve Adıyaman’ında içinde yer aldığı Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Cazibe Merkezleri Programı masaya yatırıldı.

Toplantıda, İpekyolu Kalkınma Ajansı Koordinatörü Onur Yıldız, doğu ve güneydoğu illerinde üretim ve istihdamı artırmak amacıyla teşvik mekanizmalarına bir yenisi olan Cazibe Merkezleri Programı ile ilgili bir sunum yaparak, bu cazibe merkezleri ile başta emek yoğun sektörlerde olmak üzere işletmelere yatırım ve işletmenin bütün aşamaları kapsayan uzun vadeli destekler sağlanarak yatırım, üretim ve istihdamın artırılmasının amaçlandığını söyledi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Hacı Daştan ise, rakamlarla Adıyaman’ın ekonomi ve sanayisi ile ilgili bir sunum yaptı.

Cazibe Merkezleri Programı ile illerde anahtar teslim fabrika yapımı, bedelsiz yatırım yeri tahsisi, sıfır faizli yatırım kredisi desteği, işletme kredisi desteği ve danışmanlık hizmeti desteği ile çağrı merkezi yatırım desteği şeklinde önemli destekler verilmesi planlanıyor.

Doğu ve Güneydoğu illerini kapsayan cazibe merkezleri paketi ile Adıyaman’ın kalkınmasına ve gelişmesine pozitif bir ivme kazandırılacağını belirten Vali Abdullah Erin, “Adıyaman’ın da içinde bulunduğu Cazibe Merkezleri Programı ilimizin ekonomik ve sosyal kalkınması noktasında çok önemli fırsatlar sunmaktadır. Bu programla birlikte bölgeler arası gelişmişlik farkları süratle ortadan kaldırılacak, üretim ve istihdama ağırlık verilecektir. İnşallah bizlerde bu program çerçevesinde Kamu-STK ve iş dünyasıyla güç birliği yaparak Adıyaman’ı kalkındırmış oluruz. Bu programı ilimizde de en güzel şekilde uygulayabilmek için buradan alacağımız kararları İpekyolu Kalkınma Ajansı aracılığıyla ilgili Bakanlıklarımız nezdinde takip ederek, buradan alabileceğimiz kaynakları da Adıyaman’a taşımış olacağız”dedi.

Toplantı sonunda Vali Abdullah Erin ve İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Uğur Aladağ arasında Adıyaman Sanayi Geliştirme Merkezi (ASGEM) hibe sözleşmesi imzalandı.

Vali Abdullah Erin Başkanlığında İSİAS Otelde yapılan toplantıya, Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Talha Gönüllü, Vali Yardımcıları, İlçe Kaymakamları, İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Uğur Aladağ, ATSO Başkanı Mustafa Uslu, STK Başkanları ile ilgili kamu kurum ve kuruluşların amirleri katıldı.

Okunma Sayısı: 1973
resim
Yazdır